Dva puta mesečno Studio Sinhro MOZAIK mesto je okupljanja ljubitelja društvenih igara. Izbor igara se kreće od Ne ljuti se čoveče, preko Tablića i Monopola, do danas popularnih igara koje razvijaju toleranciju, asocijacije, vežbaju oštroumnost ili logičko zaključivanje.
O društvenim igrama i njihovom pozitivnom uticaju na mentalno zdravlje i razvoj, pisane su studije. U nastavku možete pročitati izvod iz Vikipedije o značaju i prednostima učestvovanja u ovakvoj vrsti igara.
Pored zabave, društvene igre okupljaju ljude u aktivnostima koje podrazumevaju kako nadmetanje, tako i saradnju. Ono što je važno i zajedničko za sve društvene igre jeste da nude mnogo više od obične zabave. Štaviše, ove igre imaju pozitivan uticaj na opšte psihofizičke zdravlje, bez obzira na starosnu dob igrača. One predstavljaju moćno sredstvo za sticanje znanja i razvoj brojnih veština. Najveći umovi čovečanstva su društvenim igrama davali ogroman značaj.Jedna veoma važna veština koju igranje društvenih igara promoviše. Reč je o razvoju empatije. Društvene igre navode igrača da razumeju onog drugog, kako on razmišlja i reaguje.[8]
Studija provedena od grupe istraživača sa Univerziteta Kalifornije, pokazala je da su različiti regionu mozga aktivirani kada igramo protiv drugih ljudi ili suprotno. Kada se igrači takmiče jedni protiv drugih oni pokušavaju da naprave „mentalni model” namera protivnika ili drugih igrača. Pretpostavku kako suprotna strana razmišlja, ili koji bi mogli biti njegovi najlogičniji sledeći potezi. U odnosu na tu pretpostavku osoba gradi vlastitu strategiju.
Razvoj kritičkog mišljenja
Kako osoba raste, tako se razvija njeno mišljenje i pogled na svet. U tom razvoju društvene igre i kako mogu biti od koristi, što u poslednje vreme naglašavaju i mnogi stručnjaci. Kada se osoba za vrijeme igre nađe pred nekim problemom, pokušaće da ga reši. U početku će mu pomagati igrači, a vremenom mu takvim situacijama neće predstavljati prepreku. Stručnjaci kažu da upravo takve situacije uče pre svega decu kako da u realnom životu racionalno rešavaju potencijalne probleme, dok neki čak i kažu kako društvene igre (pod uslovom da se igraju od ranog doba), pomažu u povećanju deteta koeficijenta inteligencije.
Samostalnost
Ako se radi o igri u kojoj svaki igrač deluje samostalno, osoba će naučiti kako za svoje poteze u igri ne treba nikome od uključenih pružati opravdanje, odnosno zašto se odlučila na taj potez. Takođe će shvatiti kako ostali nisu tu kako bi joj dali savet, pa će i neke situacije morati sami rešiti. Ovo, i te kako, može biti vredna lekcija o samostalnom suočavanju s problemima s kojim se osoba suočava u realnom svetu.
Smanjenje rizika od mentalnih oboljenja
Jedna od najvažnijih koristi koja se dovodi u vezu s igranjem društvenih igara je smanjenje rizika od opadanja i degradacije kognitivnih kapaciteta, koji se pored ostalog povezuju i s demencijom i Alchajmerovom bolešću. Sve dok aktivno angažujete svoj intelekt, održavate ga u dobroj formi i jačate svoje intelektualne sposobnosti. Što je mozak snažniji, to je manji rizik od gubitka njegovih vitalnih funkcija.[9]
Terapijsko dejstvo
Veliki broj društvenih igara zahteva upotrebu finih motoričkih sposobnosti, koje su prisutne u pokretima podizanja i pomeranja žetona i drugih elemenata, kao i u postupcima koji zahtevaju kako koordinaciju, tako i brzinu. Redovnom vežbom i aktivnošću unapređujemo ove osnovne sposobnosti, što je od velike važnosti – kako za decu, tako i za odrasle s određenim psihičkim ili fizičkim nedostacima, stara lica i rekonvalescente u fazi oporavka. Društvene igre su veoma korisne kao dodatak tretmanima lečenja profesionalnih bolesti, kao i u drugim prostorima, uključujući i učionice za osobe s posebnim potrebama koje rade na postepenom poboljšanju nervne i mišićne funkcije.[10]
Izvor: Wikipedia.org